2018 KNOX FILM FEST AWARDS

 

TENNESSEE FILM NARRATIVE

3rd Place Tennessee Film Narrative

DOUBLE DATE – Vania Smrkovski

2nd Place Tennessee Film Narrative

LISTEN UP – Jeremy Lowery

1st Place Tennessee Film Narrative

AMERICAN LETTERS – Kevin Keck

 

TENNESSEE FILM DOCUMENTARY

3rd Place Tennessee Film Documentary

WELCOME HOME BROTHER – Isaac Fowler & Tim Morris

2nd Place Tennessee Film Documentary

LIESELOTTE – Isaac Fowler

1st Place Tennessee Film Documentary

WHO’S THE GIRL? THE STORY OF ASHLEY CLEVELAND – Bart Peters

 

DOCUMENTARY SHORT FILM

3rd Place Documentary Short

LIESELOTTE – Isaac Fowler

2nd Place Documentary Short

FOOTSTEPS OF MY FATHER – Paul Allman

1st Place Documentary Short

BELIEF – Alan Griswold

 

DOCUMENTARY FEATURE FILM

3rd Place Documentary Feature

TEACHER OF THE YEAR – Rob Phillips & Jay Korreck

2nd Place Documentary Feature

SHRED AMERICA – Michael Kosciesza

1st Place Documentary Feature

WHO’S THE GIRL? THE STORY OF ASHLEY CLEVELAND – Bart Peters

 

NARRATIVE SHORT FILM

3rd Place Narrative Short

SOMEONE YOU KNOW IS IN THE WOODS – Hannah Whitney

2nd Place Narrative Short

LISTEN UP – Jeremy Lowery

1st Place Narrative Short

AMERICAN LETTERS  – Kevin Keck

 

NARRATIVE FEATURE FILM

3rd Place Narrative Feature

SHADOW OF A GUN – Micah Van Hove

2nd Place Narrative Feature

WORLD OF FACTS – Mike Gibisser

1st Place Narrative Feature

CHAINED FOR LIFE – Aaron Schimberg

 

AUDIENCE FAVORITES

Audience Favorite – Tennessee Film Documentary

WHO’S THE GIRL? THE STORY OF ASHLEY CLEVELAND – Bart Peters

Audience Favorite – Tennessee Film Narrative

DOUBLE DATE – Vania Smrkovski

Audience Favorite – Documentary Short

FOOTSTEPS OF MY FATHER – Paul Allman

Audience Favorite – Documentary Feature

FIDDLIN’ – Julie Simone

Audience Favorite – Narrative Short

DOUBLE DATE – Vania Smrkovski

Audience Favorite – Narrative Feature

SHADOW OF A GUN – Micah Van Hove

 

TENNESSEE 10 BEST OF THE BEST FILMMAKING CHALLENGE

Best Original Score or Use of Music

NOMINEES

GATLINBURG (Mitch Moore)

THE HERETIC IN LOWLAND (Nick Crockett)

WE SAW A BRIGHT SPOT ON THE MOON (Jacob Boyd)

WINNER

WE SAW A BRIGHT SPOT ON THE MOON (Jacob Boyd)

 

Best Sound Design

NOMINEES

I4i (Logen Christopher)

BREAK (Edy Recendez)

THE MUNDANE LIFE OF GARY HARWELL (Matt Brewster)

WINNER

BREAK (Edy Recendez)

 

Best Production Design

NOMINEES

BREAK (Edy Recendez)

GATLINBURG (Mitch Moore)

THE MUNDANE LIFE OF GARY HARWELL (Matt Brewster)

WINNER

BREAK (Edy Recendez)

 

Best Editing

NOMINEES

BREAK (Edy Recendez)

GATLINBURG (Mitch Moore)

THE MUNDANE LIFE OF GARY HARWELL (Matt Brewster)

WINNER

THE MUNDANE LIFE OF GARY HARWELL (Matt Brewster)

 

Best Cinematography

NOMINEES

BREAK (Edy Recendez)

THE HERETIC IN LOWLAND (Nick Crockett)

THE MUNDANE LIFE OF GARY HARWELL (Matt Brewster)

WINNER

BREAK (Edy Recendez)

 

Best Writing

NOMINEES

A LADY’S RECKONING (Thomas Moore)

GATLINBURG (Mitch Moore)

THE HERETIC IN LOWLAND (Nick Crockett)

WINNER

GATLINBURG (Mitch Moore)

 

Best Ensemble Cast

NOMINEES

I4I (Logen Christopher)

BREAK (Edy Recendez)

GATLINBURG (Mitch Moore)

WINNER

BREAK (Edy Recendez)

 

Best Actress in a Supporting Role

NOMINEES

Ashley Guthrie Baker in BREAK

Helen Menetee in QUARTER-LIFE CRISIS

Judy Jackson in WENDIGO

WINNER

Ashley Guthrie Baker in BREAK

 

Best Actor in a Supporting Role

NOMINEES

Brent Holder in THE MUNDANE LIFE OF GARY HARWELL

Jamison Stalsworth in BREAK

Vania Smrkovski in GATLINBURG

WINNER

Brent Holder in THE MUNDANE LIFE OF GARY HARWELL

 

Best Actress in a Leading Role

NOMINEES

Andi Morrow in CATCH PHRASE

Megan Jones in A LADY’S RECKONING

Susannah Devereux in GATLINBURG

WINNER

Susannah Devereux in GATLINBURG

 

Best Actor in a Leading Role

NOMINEES

Jeff Delaney in BREAK

Josh Crockett in THE HERETIC IN LOWLAND

Mike Stanley in GATLINBURG

WINNER

Mike Stanley in GATLINBURG

 

Best Director

NOMINEES

Matt Brewster for THE MUNDANE LIFE OF GARY HARWELL

Mitch Moore for GATLINBURG

Nicholas Crockett for THE HERETIC IN LOWLAND

WINNER

Nicholas Crockett for THE HERETIC IN LOWLAND

 

Audience Favorite

NOMINEES

BREAK (Edy Recendez)

GATLINBURG (Mitch Moore)

THE MUNDANE LIFE OF GARY HARWELL (Matt Brewster)

WINNER

BREAK (Edy Recendez)

 

Best Film

3rd Place Film – THE MUNDANE LIFE OF GARY HARWELL (Matt Brewster)

2nd Place Film – BREAK (Edy Recendez)

BEST FILM – GATLINBURG (Mitch Moore)

 

7-DAY SHOOTOUT FILMMAKING COMPETITION

Emerging Filmmaker – Rose Farahi

 

Best Poster

NOMINEES

LOVE CRIMES (Joshua Carriere)

SPACE BURGER (Jamison Stalsworth)

THE SILVER LETTERS (Jacob Boyd)

WINNER

LOVE CRIMES (Joshua Carriere)

 

Best Use of Elements

NOMINEES

SPACE BURGER (Jamison Stalsworth)

THE BROKEN (Sam Comer)

VA-VA-VA-ROOM (Kali Meister)

WINNER

THE BROKEN (Sam Comer)

 

Best Original Score or Use of Music

NOMINEES

AMBROSIA (Nick Crockett)

LOVE, HENRY (Kelly Burke)

THE LEERLING (Tyler Vaughn)

WINNER

LOVE, HENRY (Kelly Burke)

 

Best Sound Design

NOMINEES

LOVE, HENRY (Kelly Burke)

SPACE BURGER (Jamison Stalsworth)

THIS I WILL DEFEND (Stephen Ballast)

WINNER

LOVE, HENRY (Kelly Burke)

 

Best Production Design

NOMINEES

LOVE, HENRY (Kelly Burke)

THIS I WILL DEFEND (Stephen Ballast)

VA-VA-VA-ROOM (Kali Meister)

WINNER

THIS I WILL DEFEND (Stephen Ballast)

 

Best Editing

NOMINEES

SPACE BURGER (Jamison Stalsworth)

THIS I WILL DEFEND (Stephen Ballast)

WANTED:  SERIAL KILLER (Chuck Morgan & Jeremy Lowery)

WINNER

WANTED:  SERIAL KILLER (Chuck Morgan & Jeremy Lowery)

 

Best Cinematography

NOMINEES

THE BROKEN (Sam Comer)

THIS I WILL DEFEND (Stephen Ballast)

WANTED:  SERIAL KILLER (Chuck Morgan & Jeremy Lowery)

WINNER

THIS I WILL DEFEND (Stephen Ballast)

 

Best Writing

NOMINEES

BAGGAGE (Mitch Moore)

LOVE, HENRY (Kelly Burke)

THIS I WILL DEFEND (Stephen Ballast)

WINNER

LOVE, HENRY (Kelly Burke)

 

Best Ensemble Cast

NOMINEES

LOVE, HENRY (Kelly Burke)

THIS I WILL DEFEND (Stephen Ballast)

WANTED:  SERIAL KILLER (Chuck Morgan & Jeremy Lowery)

WINNER

WANTED:  SERIAL KILLER (Chuck Morgan & Jeremy Lowery)

 

Best Actress in a Supporting Role

NOMINEES

Ashley Guthrie Baker in RE-CREATION

Kira Cupp in SPACE BURGER

Dana Joyce Schiller in THE BATTLE BETWEEN

WINNER

Ashley Guthrie Baker in RE-CREATION

 

Best Actor in a Supporting Role

NOMINEES

Joe Casterline in THE SILVER LETTERS

Pete Counce in WAR PIGEONS

Dennis Williams in WANTED:  SERIAL KILLER

WINNER

Dennis Williams in WANTED:  SERIAL KILLER

 

Best Actress in a Leading Role

NOMINEES

Tara Fuston Bankes in THIS I WILL DEFEND

Susannah Devereux in LOVE, HENRY

Lydia Weeks in THE BROKEN

WINNER

Susannah Devereux in LOVE, HENRY

 

Best Actor in a Leading Role

NOMINEES

Kevin Buchanan in LOVE, HENRY

Jeff Delaney in THE SILVER LETTERS

Chuck Sayne in BAGGAGE

WINNER

Kevin Buchanan in LOVE, HENRY

 

Best Director

NOMINEES

Stephen Ballast for THIS I WILL DEFEND

Kelly Burke for LOVE, HENRY

Jeremy Lowery for WANTED: SERIAL KILLER

WINNER

Kelly Burke for LOVE, HENRY

 

Audience Favorite

NOMINEES

DUMKIRK (Matt Brewster)

THIS IS WILL DEFEND (Stephen Ballast)

WANTED: SERIAL KILLER (Chuck Morgan & Jeremy Lowery)

WINNER

THIS IS WILL DEFEND (Stephen Ballast)

 

Best Film

3rd Place Film WANTED: SERIAL KILLER (Chuck Morgan & Jeremy Lowery)

2nd Place Film – THIS I WILL DEFEND (Stephen Ballast)

BEST FILM – LOVE, HENRY (Kelly Burke)